вторник, 12 мая 2015 г.

გაკვეთილის  მთავარი გეგმა
აგვიყოლია  სიყრმიდანვე  ჩვენ ქართლის  ბედმა.ნ.ბარათაშვილის  პოემა  ბედი ქართლისა
მასწავლებლის სახელი.გვარი
მადონა  ხვედელიანი
სწავ
კლასი
ლების საფეხური
მე-2 საფეხური 9 
მოსწავლეთა პროფილი
7 მოსწავლე არ ესაჭიროებათ დახმრება.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მსჯელობს იმის შესახებთუ რა იყოკონკრეტულ ნაწარმოებში მისთვის მისაღები  და რა მიუღებელი.მოსწავლეები  შეძლებენგანასხვაონ ავტორუსეული  შეფასება.კამათის დროს მოსწავლეები   მიმართავს  შესაბამის ტექნიკას და იცავს  სამეტყველო ქცევის  ეთიკურ  ნორმებს.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან.ბარათაშვილის  ცოდნა.  იციან ნაწარმოების თემა და იდეა.
შეფასების საგანი და პროცესები
 შეფასება  გავაკეთე  წინასწარშემუშავებულ გაკვეთილში ჩართულობის ზეპირი კომუნიკაციის საქმეებით.გამოვიყენე  მიმდინარე  შეფასება. იხილეთ შეფასების  რუბრიკა
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
9კლასი ავტორი ნ.მაღლაკელიძე ქართული ენა და  ლიტერატურა ერთი კომპიუტერი პრორექტორი.
გაკვეთილის მსვლელობა
მისალმება კლასის ორგანიზება-3 წტ, გაკვეთილის პირველი ფრაზა.გამოწვევა. კითხვა-პასუხი(გამოვიყენე სტრადეგია ,,გონებრივი  იერიში,, რა ვ იცით ავტორის შესახებ 4წტ. აქტივობარა მინდა დამატებით ვიცოდე?3წტ,
აქტივობა2მუშაობა მთელ კლასთან5წთ
1.პოემა იწყება მიმართვით.რატომ მიიჩნევს პოეტი კახელებს ნამდვილ ქართველებად.
2პატარა  კახად რომელი მეფე მოიაზრება .3
3რას სთხოვს  მეფე ერეკლე  შემოქმედს ბრძოლის დაქყების წინ  .
აქტივობა3დასამუშავებელ ტექსტისკომენტირებული კითხვა10წ
აქტივობა4ჯგუფური მუშაობა და პრეზენტაცია17წ.ჯგუფური მუშაობის მიზანს შეადგენს გაკვეთილის პრობლემა და ანალიზი
1ჯგუფი ვის მხარესაა  სიმართლე  ერეკლეს თუ  ლეონიძის   და სოფიოს მხარეს.
2ჯგუფი დღეს  არსებული რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობა
აქტივობა  5 საშინაო  დავალება 5წ  .
შეფასება 2წ

                                                            გაკვეთილის   დაგეგმა 

воскресенье, 10 мая 2015 г.

                                               მეშვიდე   კლასი   4
 1ტექსტში არის შეცდომა.გადაწერეთ მაგალითი სწორი ფორმით. ,,  ზამთარი      მიწურა     მერცხალი  მოფრინდა      მეორე დგეს ისევ აცივდა მთის წვერებზე თოვლმა  ჩამოთოვა
2.რას ეწოდება ალიტერაცია?
3.რამდენი სახის შეიძლება იყოს თანხმოვანფუძიანი არსებითი   სახელები?
ა)  2  ბ) 3    გ)5   დ) არცერთი პასუხი არ არის სწორი.
4.ქვემოთმოყვანილ ტექსტში მოძებნეთ როგორც კმსვადი ისე კვეცადი არსებითი სახელები
   შეხეთ ცელქებს როგორ ჩუმად მიჰპარვიან   მაწვნის ქილას.
5 ჩაცვით  არსებითი სახელი შესაბამისი ბრუნვის  ფორმით
მალე უფროსმა .........................ცოლი მოიყვანა და ცალკეე დასახლდა.
6.იპოვეთ  შეცდომა გადაწერეთ სწორი ფორმით ა.
ამ დღიდან სანდრო  სრულიად სხვა  ბავშვათ გადაიქცა.
7. გაასწორე შეცდომა  გადმოწერე სწორი ფორმით  .
მწყემ ფარა გაუშლია.
8 სიტყვა მელია გადაიყვანე  ნათესაობით და მოქმედებით  ბრუნვაში. 
9 .გაასწორე შეცდომა. გადმოწერე სწორი ფორმით.
არწივმა გურის მთებს გადაუფრინა.
10. მრავალწერტილის ნაცვლად ჩასვით  ილია შესაბამისი  ბრუნვის ფორმით
.......................................... პრიზი მიიღო
-----------------------------შეჯიბრში მონაწილეობა არ მიუღია

                  


1.        პროექტის   სახლწოდება
,,  ო  ენავ    ჩემო’’
       2 .პროექტის მთავარი   იდეა  ( თემა) 1-2 წინადადებით

ქართული  ენის  საგანძურის   არ დავიწყება.
      3.პროექტის აქტუალობა.
ქართული  ენის  სწავლების გაუმჯობესება.
      4პროექტის მიზნები:
ქართული   ენის  სიწმინდის  დაცვა ისტორიული ღირებულებისადმი პატივის უნარ-ჩვევების გამომუშავება.
      5მონაწილეთა ასაკი:
მე-9   მე-7     მე-12  კლასის  მოსწავლეები.
      6ვიდეო/  გაკვეთილები
მოსწავლეები გამოიყენებენ  ვიდეო  გალერიას    ქართველი მწერლების  შესახებ.
      7.მოსალოდნელი  შედეგები/პროდუქტები
რაც შეიძლება შეიქმნას:
1.მოსწავლეები მიცემულ დავალებებსგადაანაწილებენ კვირის დღეებზე. წარმოადგინეს თემები  და პრეზენტაციები.
     8. პროექტისათვის საჭირო  საჭირო ძირითადი  აქტივობები:
ლიტერატურა, კომპიუტერი , ინტერნეტი.
     9პროექტის მსვლელობა.
მოსწავლეებმა დამოუკიდებლად  მოიპოვეს მასალები .სამუშაოსასრულებდნენ ხალისით  .გაიზარდა მათი მოტივაცია  და ინტერესები.გააკეთეს  ჩანაწაერები  მოხდა ინფორმაციის გადამუშავება.კრიტიკული ზაროვნებისათვის  ინფორმაციის მოპოვება მხოლოდ საწყისი ეტაპია.ამისათვის ცოდნისა და გამოცდილების დაგროვება გახდა აუცილებელი პირობა.მოსწავლეებმა გაიაზრეს პრობლემა და   იმუშავეს შეთანხმებულად.
ჩვენ გვავიწყდება რომ გამართული მეტყველება და წერა  მშობლიური ენის პატივიცემაა.მისი გადარჩენისათვის  ზრუნვა  ყველა ქართველის ვალია.სოლომონ ბრძენი ასე იტყოდა;ვინც თავის  ენას კარგად მოუვლის  ის ჭირს არ გადაეყრება. ასე რომ ქართველებს ყველაზე  მეტად გვმართებს ღვთაებრივი საუნჯის  ,ენის. მამულის და სარწმუნოების   დაცვა’’.
მეთოდები  პროცესის მოკლე აღწერა.
დაგეგმვა.აღნიშნულ პროექტ -გაკვეთილზე მუშაობა  დიდი სიხარულია ჩემი მოსწავლეებისათვის.
10.საგნებთან / საგნობრივ  ჯგუფებთან /ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან გეგმასთან  კავშირი.
ეროვნულ სასწავლო გეგმასთან  კავშირი
11.პროექტის ხელმძღვანელი( მასწავლებელი.)
მადონა ხვედელიანი
12.ხე;მძღვანელის  ელ- ფოსტა:
Madonaxvedeliani1965@gmai.com
13 .პროექტის ვებ- გვერდი / ბლოგი.